تبلیغات
اخبار نورآباد ممسنی

اخبار نورآباد ممسنی
خش اومیت ، پاتون سر تیلمون (وجدان تنها محکمه ای است که نیاز به قاضی ندارد)کپی فقط با ذکر منبع آزاد است
نویسندگان
نظر سنجی
کاندیدای مورد نظر شما برای انتخابات مجلس نهم :پیوندهای روزانه
نج نامه مردم ممسنی - نویسنده : عزیزالله رضایی
مردم ممسنی در دوران گذشته همچون سایر جوامع ایلی و عشایری درگیر جنگ های قبیله ای بودند. در این جنگ ها که درون طایفه و خارج از طایفه با طوایف همسایه و گاهی با دولت رخ میداد خسارات زیادی به زندگی ایلی وارد میشد. قتل و غارت و آوارگی و کوچ اجباری به مناطق همجوار از نتایج شوم این درگیری ها بود . خوانین عامل خیلی از درگیری های داخلی بودند تا با ایجاد دو دستگی و اختلاف بتوانند مدت بیشتری به حکومت ظالمانه خود ادامه دهند.
مشغول بودن مردم ایل به درگیری ، انها را از هر پیشرفتی باز میداشت. کشاورزی ، باغداری و دامداری از بین می رفت. پس از تحمل هزاران مشکل مقدار جزئی هم که درآمد می کردند به وسیله خوانین و مباشرین آنها جمع آوری و به انبار خوانین سرازیر میشد. مردم گرسنه و دستشان خالی بود و روز به روز مشکلات آنها بیشتر میشد. در چنین اوضاعی چگونه می توان توقع بهداشت ، مدرسه ، پیشرفت و آبادانی داشت ؟ دولت عامل اصلی بدبختی مردم ایل بود که فقط از آنها قشون و اموال و مخارج می خواست ولی در فکر امنیت و آسایش و پیشرفت آنها نبوده است. ملا گرگعلی صادقی در مورد ظلم خوانین چنین می نویسد :
" عرف و عادت نوعی قانون متداول مخصوص عشایر و قبایل ممسنی و غیره بوده است که امور روزمره زندگی مردم حول محور این سیستم می چرخد و گرچه ناقص و ناصحیح ولی چون نواحی عشیره ای و قبیله ای از دسترس جکومت مرکزی خازج و تحتیت همین قانون نانوشته اداره می شدند ، به آن راضی بودند. مثلا اتحاد ایلی هر ایل در قبال این شرایط محفوظ و حدود مرتعی و مزرعی آن محصور بود. خان در رأس آن هرم و کدخدا در رأس هرم هر طایفه و ریش سفیدان بطن امور مردم را زیر نظر داشتند. مردم در سرمای زمستان و گرمای تابستان و در آن شرایط هرج و مرج ، ناامنی و ناآرامی زحمت می کشیدند ، آخر سال مامورین خان با چماق تمام حاصل زحمت یک ساله را جمع و جور و به انبار خان واریز می کردند. بعضی از خوانین سعی بر این داشتند که خوانین همجوار را اعدام و منطقه را ناامن و آن ایل را به حوزه حکومتی خود ضمیمه نمایند.با این ترفند خون ها ریخته میشد ، غارت ها انجام می گرفت و فتنه و فسادها برپا می گردید " .[ پنجشنبه 1 دی 1390 ] [ 07:33 ب.ظ ] [ mahan khorshidi ]
نظرات

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

توجه:بیش تر مطالب از سایت:mamasanijavan.com گرفته شده است در صورت مایل بودن به سایت اصلی سر بزنید .
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


تبادل لینک

خرید بک لینک